Fotbalové stránky FC Fastav Zlín, ročník 2000

--------------------------------------------------------------------------------------------

6.místo na VízTec Slovakia Cupu 2011

11. ledna 2011 v 22:00 | R. Kvěťák |  Turnaje
V sobotu 8.1.2010 se v časných ranních hodinách hráči FC Tescomy Zlín vydali na cestu do Slovenské republiky, aby se zúčastnili dalšího, silně obsazeného, dvoudenního turnaje, který nesl název VízTec Slovakia Cup 2011. V městské hale v Nitře spolu soupeřilo ve čtyřech skupinách 16 týmů ze čtyř zemí.
K prvnímu utkání ve skupině se proti našemu týmu postavili hráči Dukly Bánská Bystrica. Naši borci se trochu déle seznamovali s prostředím a od 4.minuty prohrávali 0:1. Jenže potom zařadili druhý rychlostní stupeň a svého soka začali přehrávat. Jenže jaksi málo stříleli na branku a tak se vyrovnávacího gólu dočkali až v 11.minutě z kopačky Jakuba Koláře. Za další minutu padla do sítě slovenského soupeře další branka. Byla kuriózní, ale vítězná! Brankář soupeře chtěl totiž rozehrát od branky, položil si míč na zem a Matěj Gazda jej, sice hodně nerozhodně a nejistě, poslal do sítě. První 3 body byly na světě.
Dalším soupeřem, který nám stál v cestě těžkou skupinou, byla FC Považská Bystrica. Naši fotbalisté ve 3.minutě sehráli nádhernou kombinaci ne jejímž konci byl přihrávající Jakub Kolář a přesně mířící Patrik Slaměna - 1:0. V 7.minutě si to oba aktéři zopakovali a poslali Zlín do dvoubrankového vedení. Jenže soupeř se nevzdal a dvěma góly vyrovnal a postaral se o dělení bodů.
V posledním utkání základní skupiny čekal na náš tým Ferencváros Budapešť, který šel také hned ve 2.minutě do vedení. Lukáš Kaláb za minutu vyrovnal, jenže soupeř si za malou chvíli vzal vedení zpět a byl, jak se říká, "na koni". Ale kluci to nezabalili a Radek Kvěťák se v 6.minutě střelou mezi nohy brankáře postaral o vyrovnání. V 8.minutě stejný hráč našel volného Martina Mikulku a poprvé v tohle utkání jsme vedli - 3:2. Pojistku pak přidal přesnou střelou Jiří Pafka.
Tescoma tak postoupila ze základní skupiny ze 2.místa a to jen díky o gól horšímu skóre. Osm lepších týmů se rozdělilo do 2 skupin a vždy dva nejlepší postupovali do semifinále.
Prvním soupeřem v této skupině nám byl ještě v sobotu tým FC Vítkovice. Nebyl to ale šťastný zápas. Naši kluci nebyli horší, ale na tomto turnaji se jim nedařilo střelecky tak, jak by si představovali. Zato soupeř z minima vytěžil maximum a po dvou střelách na bránu musel David Šťasta lovit míč ze sítě. Zlínští sice vítkovické mírně přehrávali, ale na to se nehraje. Tři body si do tabulky připsali FC Vítkovice za vítězství 2:0.
Další zápas nás čekal hned v 8.hod. ráno v neděli a čekala nás Sigma Olomouc. V tomto velmi vyrovnaném a vynikajícím utkání rozhodla maličkost, která nám hnula, jak se říká, žlučí. Lukáš Vozník na půlící čáře nakopl míč do soupeřova útočníka, od kterého se odrazil míč do zámezí. K překvapení většiny v hale ale sudí ukázali na naši bránu, olomoučtí autové vhazování bleskurychle rozehráli a šli sami na gólmana Davida Šťastu. Přesnou střelou k tyči se tak dostali velmi snadno do vedení. Naši se potom snažili utkání zvrátit, ale snaha byla marná. Proti byl brankář Sigmy i tyč jeho branky, na kterou zazvonil v 7.minutě Lukáš Kaláb. Olomouckým stačilo potom podnikat nebezpečné výpady a ve 12.minutě se dokonce jejich nejlepší hráč Tomáš Zlatohlávek po rohovém kopu trefil i podruhé. Bylo jasné, že semifinále se nás netýká. Můžeme spílat rozhodčím jak chceme, ale bez gólů se prostě nevyhrává i když i remíza by nám v tomto případě stačila, jak jsme se později dozvěděli.
V posledním utkání této skupiny nás čekal rakouský SK Rapid Vídeň, který jsme totiž porazili 2:0 a díky skóre by jsme postupovali. Branky vstřelili Jakub Kolář po dobře zahraném rohu a Martin Mikulka, který z penaltového puntíku potrestal faul na Patrika Slaměnu. Bohužel nás tedy čekala dvě utkání ve skupině o 5. - 8.místo a soupeři, se kterými jsme se už utkali.
Nejprve FC Považská Bystrica, se kterou jsme sehráli další vyrovnaný zápas. Tentokrát jsme ale konečně tahali za delší konec. Hned ve 2.minutě totiž prostřelil gólmana Martin Mikulka, který pak za další dvě minuty orazítkoval ještě tyč. Druhou branku vstřelil Jakub Kolář. Slovenský soupeř stihl skóre jen zkorigovat na 2:1.
V posledním utkání na turnaji jsme se utkali s SK Rapidem Vídeň. A opět byly mírně na programu emoce a opět díky nepřesným rozhodčím. V 7.minutě totiž odpískali faul proti rakouskému soupeři. Kryštof Gazda rozvlnil síť, přesto branka nebyla uznána. Proč? A zde bych se trochu rozepsal a nad touhle situací zamyslel. Jednalo se prý totiž o nepřímý kop za faul vysokou nohou!!!! Nepřímý kop za jasný faul, kdy hráč trefí nohou protihráče do hlavy? To sice nechápu, no ale budiž. Ale proč ani jeden rozhodčí neměl tedy zdviženou ruku, kterou se nepřímý kop ve fotbalu vyjadřuje? A ještě něco. Možná by to chtělo trochu lidskosti a malým dětem to i na hřišti i vysvětlit. Ani jedno se nestalo. A rozepíši se ještě trochu víc. V sobotu totiž pískali rozhodčí opravdu skvěle a všichni v hale si je pochvalovali. A to byli mezi něma i dvě ženy, které vždy vše citlivě posoudily a hráčům mnohdy i poradily. Ne tak tomu bylo už v neděli. Nepřesných rozhodnutí bylo dost a dost i v jiných utkáních. Vím, že je to velmi těžké téma, rozhodčí se ve volnu těžko shánějí a při rozhodování to nemají zrovna jednoduché. Ale desetiletým klukům se křivda velmi těžce vysvětluje. Oni chtějí hrát fotbal spravedlivý a nekazme jim představu, že jde opravdu o hru "fair play" . Ukřivdění naši hráči konec zápasu absolutně nezvládli a dvěma góly v závěru prohráli 0:2. Na turnaji obsadili i tak skvělé 6.místo.
První místo na VízTec Slovakia Cupu 2011 obsadili naprosto zaslouženě hráči FC Elseremo Brumov, kteří ve finále porazili FC Vítkovice a jako jediní neztratili na turnaji ani bod.
Pořadatelům z FA Nitra gratulujeme ke zvládnutí dobře zorganizovaného turnaje, jen mám malou výtku. Z mnoha úst překvapených hráčů a diváků zněla otázka. Proč dostal, ač Vítěz Silver Cupu, ale přesto až 9. tým turnaje pohár, i když stříbrný? O co byly týmy na 4. - 8.místě horší? Chápu, že šlo o motivaci hráčů, kteří již nemohli dosáhnout na poháry "zlaté". Ale znovu se vracím k tomu, co jsem již dříve poznamenal. Jsou to ještě děti a velmi těžko jim vysvětlíte, že tým, který skončil až za nimi, dostal pohár a oni nic.
Jak jsem už ale napsal, turnaj byl velmi dobře zorganizovaný a zvládnutý. Ale obzvláště jednu věc bych rád opravdu vyzdvihl. On-line přenosy, které oba dva dny přenášela televize na internet. Díky této, pro nás, novince na turnajích, všechny zápasy mohli "skoro na živo" sledovat diváci třeba v obývacím pokoji na kterémkoliv místě na světě. Vynikající!
Děkujeme za pozvání a třeba za rok na shledanou!

Sestava FC Tescomy Zlín: Šťasta, Kolář J., Vozník, Kvěťák, Gazda K., Gazda M., Mikulka, Slaměna, Kaláb a